Bartosz Ponichtera SJ
Ekipa Północna

Na świat przez Boga i moich rodziców zostałem powołany w 1992 roku w małym miasteczku Wysoka k. Piły. Tam dorastałem i kombinowałem, jak zbawić świat, myśląc pierw o karierze politycznej, a następnie w liceum o drodze naukowej.

W wieku 18 lat podczas pewnej spowiedzi na własnej skórze przekonałem się, że świat już został zbawiony. Krótko potem, za pośrednictwem wspólnoty Mocni w Duchu, trafiłem na jezuitów i rekolekcje ignacjańskie, co wzbudziło we mnie myśli o drodze zakonnej.

Pochłonięty Bożą miłością zacząłem poważnie rozeznawać swoje powołanie. Po maturze Duch poprowadził mnie na studia filozoficzne na jezuicką uczelnię Ignatianum w Krakowie. Chciałem zbadać, w co chcę się wpakować na całe życie;) I tak po roku postanowiłem przerwać studia i z pokojem w sercu wstąpiłem do - jak mawiał założyciel - „najmniejszego Towarzystwa”.

Tajniki bycia jezuitą poznawałem w nowicjacie w Gdyni, gdzie po dwóch latach złożyłem śluby wieczyste. Przez następne dwa lata z zacięciem analitycznym powróciłem na studia, gdzie szukałem prawdy, zwłaszcza na gruncie etyki. Po ich ukończeniu, ku mojej wielkiej radości, dostałem dyspozycję do Szkoły Kontaktu z Bogiem i powołaniówki.

Życie jest dla mnie pełną wyzwań i przygód drogą, na której Bóg nieustannie mnie zaskakuje i obdarowuje.

I na koniec, ku pokrzepieniu serc:) mój ulubiony cytat Ojca Ignacego: "Jest bardzo mało ludzi, którzy przeczuwają, co Bóg uczyniłby z nich, gdyby zaparli się siebie i całkowicie oddali się Chrystusowi Panu, aby On ukształtował ich dusze w swych dłoniach".